Suma zamówienia

Chodzenie boso. Jak wpływa na zdrowie stópek?

Chodzenie boso

Czy chodzenie na boso jest zdrowe?

Wokół chodzenia boso narosło wiele mitów. Na szczęście mamy już coraz więcej badań, które potwierdzają, że kontakt bosej stopy z podłożem ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, postawę, a także układ nerwowy.

dziewczynka na bosodziewczynka na boso

Chodzenie boso poprawia ogólny stan naszego zdrowia

W naszych stopach znajduje się mnóstwo receptorów i połączeń nerwowych. Gdy chodzimy boso po trawie czy ziemi, mają one bezpośredni kontakt z podłożem, dzięki czemu połączenia nerwowe pobudzają do pracy receptory znajdujące się w innych częściach ciała np. w uszach, oczach, wątrobie czy nerkach. To właśnie z tej wiedzy czerpie refleksologia, wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, która dziś przeżywa rozkwit swojej popularności także w naszej kulturze. Według tej nauki masaż stóp umożliwia odblokowanie kanałów energetycznych, które pobudzają zdolność organizmu do leczenia. Chodząc boso po trawie czy ziemi fundujemy naszym stopom naturalny masaż stóp, który poprawia jakość naszego życia.

Chodzenie na boso jest najlepszą możliwością na uzyskanie wielu impulsów i informacji sensorycznych, które pomagają w procesie poznawania świata i własnego ciała.  Brak obuwia korzystnie wpływa na różne mięśnie i umożliwia lepsze zrozumienie ruchów ciała przez dziecko, a dzięki temu może ono  ciągle poprawiać swoją równowagę i koordynację. Jest to szczególnie ważne we wczesnych etapach rozwoju dzieci, gdy te umiejętności są ciągle kształtowane. Chodzenie na boso pozwala na naturalny rozwój stopy.

Dr n. med. i n.o zdr. Agnieszka Milewska, specjalista fizjoterapii

chodzenie na boso

Chodzenie boso buduje świadomość ciała

Gdy maluch stawia pierwsze kroki, nie tylko uczy się jak chodzić, ale także dowiaduje się, jak funkcjonuje jego ciało. Chodzenie boso dzieci sprawia, że szybciej rozwija się ich koordynacja ruchowa, zręczność, a także orientacja przestrzenna. Wszystko to dzieje się za sprawą bodźców, które ze stóp przekazują informacje sensoryczne do mózgu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy chodzenie boso jest zdrowe dla małego odkrywcy, rozwiewamy Twoje wątpliwości! Dzieci, które poznają świat bez butów, znacznie lepiej poznają swoje ciało i szybciej kształtują swoją świadomość na jego temat.

chodzenie bosochodzenie boso

Ale to nie wszystko! Badania pokazują, że chodzenie boso po zróżnicowanych powierzchniach np. po piasku czy drobnych kamyczkach pozwalają na tworzenie nowych połączeń czuciowych także u dorosłych!

Chodzenie boso korzystnie wpływa na postawę ciała

Buciki mogą ograniczać ruchy dziecięcej stopy, dlatego tak ważne jest, aby nasze pociechy miały szansę jak najczęściej doświadczać chodzenia bez butów. Dzięki temu, że ruchy małej stópki są swobodne, a stopa ma bezpośredni kontakt z podłożem, wzmacniają się mięśnie, więzadła oraz ścięgna. Gdy buty nie obciążają ruchów dziecka, poprawia się też ogólna postawa jego ciała. Nie tylko stopy, ale także kolana, plecy i biodra, mogą pracować w odpowiedni sposób.

Chodzenie boso: wady i zalety, a może mity i prawdy?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, czy dziecko powinno chodzić boso. Nasze obawy są spowodowane przede wszystkim tym, że wokół eksplorowania świata bez butów narosło wiele mitów.

Pierwszy z nich mówi o tym, że chodząc boso, nasza pociecha będzie bardziej narażona na urazy. Jednak eksperci podkreślają, że ryzyko upadku czy poślizgnięcia się jest większe w przypadku źle dopasowanego obuwia, niż kiedy dziecko chodzi boso. Ludzkie stopy są doskonale dostosowane do bezpośredniego kontaktu z podłożem, dlatego nie ma się czego bać!

chodzenie na boso

Kolejnym, krzywdzącym dla idei chodzenia boso mitem jest założenie, że bez butów dziecko jest bardziej narażone na zarażenie grzybicą. Okazuje się jednak, że do rozwoju grzybów w większym stopniu mogą przyczynić się syntetyczne, przylegające materiały, które uniemożliwiają naturalny przepływ powietrza do stóp. Ryzyko zakażenia rzeczywiście jest większe, ale tylko w miejscach publicznych. Chodzenie boso po domu będzie więc całkowicie bezpieczne dla Ciebie czy Twojego dziecka.

Faktem jest natomiast, że w niektórych przypadkach chodzenie boso może być bolesne. Jednak ból pojawia się najczęściej przy długotrwałym chodzeniu po betonie czy innej, twardej powierzchni. Nie powinniśmy również chodzić boso po ostrych kamieniach czy gorącym piasku.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla rodziców liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. Dlatego w sytuacjach, w których nie masz pewności odnośnie jakości podłoża, doskonale sprawdzą się buty typu barefoot. To rodzaj obuwia, który pozwala stopie układać się dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku chodzenia boso, a przy tym chroni dziecko przed urazami.

Jakie buty do komunii dla chłopca? Sprawdź propozycje marki BARTEK
Poprzedni
Jakie buty do komunii dla chłopca? Sprawdź propozycje marki BARTEK
Czym są buty barefoot? Poznaj ideę chodzenia na boso
Następny
Czym są buty barefoot? Poznaj ideę chodzenia na boso
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!