Suma zamówienia

Czym są buty barefoot? Poznaj ideę chodzenia na boso

Buty barefoot zapewniają naszym stopom uczucie chodzenia boso, przy jednoczesnej ochronie przed uszkodzeniami. No dobrze, a dlaczego w ogóle mamy dążyć do tego, aby nasze chodzenie było jak najbardziej zbliżone do tego bez butów? Okazuje się, że ma to kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i sprawności. Z artykułu dowiesz się, czym są buty barefoot, a także, w jaki sposób mogą wspierać naturalny rozwój Twojego dziecka.
Czym są buty barefoot

Buty barefoot – co to oznacza dla naszych stóp?

Mamy coraz więcej badań, które potwierdzają to, co było jasne dla naszych przodków. Chodzenie boso jest dla człowieka naturalne, a stopy są doskonale przystosowane do bezpośredniego kontaktu z podłożem. To właśnie brak ograniczeń w postaci źle dopasowanych do stopy butów, pozwala jej na prawidłowy rozwój, zachowanie naturalnego kształtu, a wreszcie daje ciału odpowiednią amortyzację.

Buty barefoot są najbardziej zbliżoną do chodzenia boso formą, w której pozostajemy jednak w obuwiu. Dzięki specyficznej budowie, nasze ciało pracuje tak, jakby było pozbawione warstwy ochronnej, a podeszwa chroni nas przed uszkodzeniami. Ten rodzaj butów określa się też mianem minimalistycznego, ponieważ minimalizują one zmiany w naturalnym ruchu człowieka.

Buty barefoot – czy warto znaleźć model dla siebie?

Uziemienie, lepszy sen, większa sprawność, a wreszcie pozytywny wpływ na zdrowie. To tylko niektóre z zalet, które mogą przynieść nam najbardziej zbliżone do przemierzania świata boso – buty barefoot. Niestety od najmłodszych lat nieświadomie zakładamy buty, które mogą przyczyniać się do deformacji ich naturalnego kształtu, co stopniowo je osłabia je i ogranicza ich pierwotną sprawność. Dlatego tak ważne jest, aby gdy tylko to możliwe chodzić boso lub wybierać modele typu barefoot.

dziewczynki w butach barefoot

Co odróżnia buty barefoot od zwykłego obuwia?

Popularne modele butów z obuwniczych sieciówek to jeden z najczęstszych naszych wyborów – niestety, niewłaściwych. Obuwie to bardzo często nie jest dostosowane do naturalnej budowy stopy. Przyzwyczailiśmy się do butów, które są zbyt wąskie, w stosunku do anatomicznej budowy naszych dolnych kończyn. Oznacza to, że zakładając źle zaprojektowane modele, zmuszamy stopy do tego, aby zmieniały swój kształt. Na przestrzeni lat, ulegają one deformacji. Cierpi na tym nasza postawa, ale także zdrowie.

Buty barefoot są nie tylko szersze od zwykłych modeli, ale także bardziej elastyczne i zdecydowanie cieńsze. Wyróżnia je również płaska wkładka. Dzięki tym wszystkim elementom umożliwiają stopom naturalny ruch oraz przepływ informacji sensorycznych do mózgu. U najmłodszych szczególne znaczenie ma wpływ obuwia na kształtowanie równowagi i koordynacji ruchowej. W butach typu barefoot stopy mają warunki do tego, aby bardziej swobodnie rozwijały się ich mięśnie, a wyswobodzony z ucisku, duży palec może odgrywać swoją kluczową rolę dla prawidłowej postawy całego ciała.

Buty barefoot są projektowane tak, aby naśladować naturalne warunki chodzenia boso, co pozwala stopie swobodnie pracować i rozwijać się. Ich minimalistyczna konstrukcja umożliwia pełne wykorzystanie naturalnego ruchu stopy, co sprzyja budowaniu siły mięśniowej, poprawie równowagi i propriocepcji. Zalety takiego podejścia obejmują poprawę postawy, zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz wspieranie prawidłowego rozwoju stóp dziecka, co przekłada się na pozytywne efekty w dalszych etapach dorastania.

Emil Bartnicki, ekspert działu R&D firmy BARTEK

Zastanawiasz się, jakie buty barefoot wybrać? Kieruj się tymi wskazówkami

Na pierwszy rzut buty oka buty do „chodzenia boso”, mogą wydawać się nieatrakcyjne. A już na pewne całkowicie odmienne od modeli, do których przywykliśmy!

Poniżej znajdziesz 4 cechy, po których poznasz najlepsze buty barefoot:

  • Buty typu barefoot są na tyle szerokie, że umożliwiają wszystkim paluszkom swobodny ruch, w ich naturalnym położeniu. Obuwie dopasowuje się do kształtu stopy, a nie na odwrót. Dzięki temu przy każdym kroku można rozprostować palce i budować bazę pod zdrową i silną sylwetkę. Jest to niezwykle ważne w przypadku rozwoju najmłodszych.

  • W odróżnieniu od innych modeli, w butach do chodzenia boso rzeczywiście mamy uczucie, jakby nasze stopy miały bezpośredni kontakt z podłożem. Cienka i elastyczna podeszwa jest przy tym niezwykle wytrzymała, dzięki czemu mała stópka będzie odporna na skaleczenia.

 
altalt
 
  • Buty do chodzenia boso są elastyczne i pozwalają swobodnie pracować wszystkim mięśniom, kościom i więzadłom zlokalizowanym w stopie. Dzięki temu nogi małego odkrywcy mogą dosłownie rosnąć w siłę.


  • W najlepszych butach barefoot nie znajdziesz żadnych usztywnień. W tradycyjnym obuwiu mechanizmy te dają stopom wsparcie i ułatwiają im pracę. To założenie może wydawać się słuszne, jednak to tylko pozory. Jeśli stopa nie musi wykonywać pracy przez dłuższy czas, to ulega osłabieniu. Brak wspomagaczy mobilizuje ciało do pracy, do której jako ludzie jesteśmy naturalnie przystosowani.

Buty barefoot to szansa na naturalny rozwój dla Twojego dziecka. Sprawdź ofertę sklepu BARTEK i wybierz buty, z którymi małe stópki zyskają przestrzeń, której potrzebują.

Bartek logo
Autor artykułu: BARTEK S.A. Polska marka z ponad 30 letnim doświadczeniem w produkcji obuwia dziecięcego zapewniającego prawidłowy rozwój stopy dziecka.
Zobacz więcej artykułów
Zobacz wszystkie artykuły
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!