Wady stóp - poznaj przyczyny powstawania u małych dzieci
Wady stóp - poznaj przyczyny powstawania u małych dzieci
Stopy w trakcie rozwoju przechodzą szereg zmian, które mają za zadanie przygotowanie ich do zrealizowania przypisanej im roli. Kolosalne znaczenie w procesie ich rozwoju odgrywają pierwsze lata życia dziecka. Wówczas mogą pojawić się też wady stóp, które są źródłem wielu schorzeń. Jakie są przyczyny wady stópek u dzieci i jak radzić sobie z problemami ze stopami?
Wady stóp a rozwijanie się stopy dziecka w wieku niemowlęcym
Zadaniem stóp jest utrzymanie ciężaru ciała i odpowiednie dostosowywanie się do podłoża, a także prowadzenie człowieka przez całe życie. Ogromny wpływ na ich rozwój mają warunki, w jakich się kształtują. Kluczową rolę w procesie ich wzrostu odgrywają pierwsze lata życia dziecka, kiedy to małe stópki z łatwością dostosowują się do warunków, jakie im zapewniamy. Małe stópki, choć przypominają miniaturową wersję stopy dorosłego człowieka, są zupełnie inne. Charakteryzują się wyjątkową elastycznością, przez co z łatwością przyjmują wszelkie nawyki - nie zawsze te odpowiednie.
W początkowym etapie ich rozwoju, miejsce kości zajmują chrząstki, przez co stopa jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju odkształcenia i deformacje. Stopa niemowlęca nie ma ukształtowanych sklepień, a duży palec widocznie odstaje od pozostałych. Jest wypełniona tkanką tłuszczową, która zaczyna stopniowo zanikać w momencie, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. Już na tym etapie, by nie dopuścić do groźnej wady stóp, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę i stymulację dziecięcych stópek.
Stymulacja stópek dziecka, czyli jak uniknąć wady chodzenia u dzieci?
Wspomnieliśmy już, że maleńkie stópki są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju deformacje. Uczą się nowych nawyków i zachowań, z łatwością przystosowując do zapewnionych im warunków. To dlatego tak ważna jest prawidłowa stymulacja stópek dziecka i zapewnienie im jak najlepszych warunków do bezpiecznego wzrostu. Zakładanie niemowlakom bucików czy chociażby ciasnych skarpet uniemożliwiających swobodne poruszanie paluszkami, choć pozornie niegroźne, w rzeczywistości może prowadzić do poważnej wady stópek u dzieci. Z uwagi na to zalecamy, by możliwie jak najdłużej umożliwić dziecku chodzenie boso, poznawać różne podłoża i dostarczać mu tym samym różnorodnych bodźców. Kiedy maluch zacznie chodzić, kluczowe w dbałości o jego stopy, będzie dobranie odpowiedniego obuwia. Kolejnym błędem przyczyniającym się do powstawania wady stóp jest zbyt wczesne pionizowanie dziecka. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego nie wolno zmuszać go do do chodzenia tylko dlatego, by dorównał rówieśnikom.
Jak powstają wady stópek u dzieci i jak im zapobiegać?
Wady stópek u dzieci mogą być wrodzone lub nabyte. Wśród najczęściej występujących możemy wymienić stopę płaską, stopę płasko-koślawą, stopę szpotawą czy stopę wydrążoną. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach, przyczyn deformacji możemy doszukiwać się już na bardzo wczesnym etapie kształtowania stóp. Te, będąc w okresie intensywnego wzrostu, są wyjątkowo narażone na dysproporcje w rozwoju układu kostnego oraz mięśniowego. Ich przyczyną mogą być także inne przeciążenia czy chociażby nieodpowiednio dobrane buty. Zbyt ciasne obuwie czy buty dziecięce po starszym rodzeństwie mogą powodować wiele dolegliwych schorzeń i skutkować poważnymi wadami stóp i postawy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, dbałość o kształtujące się stópki, a także zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu. We wspomaganiu go nieocenione okażą się buty profilaktyczne dla dziewczynki i chłopca BARTEK, które zaprojektowane zostały przy wsparciu lekarzy ortopedii i antropologów. Warto jednak wiedzieć, że te przeznaczone są jedynie dla stóp zdrowych, bez stwierdzonych nieprawidłowości. A co w sytuacji, gdy te zostaną zdiagnozowane?
Jak leczyć wady stóp: rehabilitacja, odpowiednie obuwie
W sytuacji, gdy zauważymy jakiekolwiek wady chodzenia u dzieci, warto skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i rehabilitacja będzie kluczem do sukcesu i pozwoli na zminimalizowanie skutków wad stóp. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek deformacji, specjalista pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń dopasowany do potrzeb małego pacjenta. Te bardzo często będziemy mogli wykonywać z maluchem w domowym zaciszu. Jeśli wada stóp okaże się poważniejsza, lekarz może podjąć decyzję dotyczącą noszenia butów ortopedycznych, które wspomagają i odpowiednio stymulują poszczególne funkcje stopy. Co więcej - przyczyniają się także do redukcji wady stopy i pozwalają odciążyć najbardziej obciążone strefy. Pamiętajmy jednak, że podjęcie decyzji o butach ortopedycznych należy tylko i wyłącznie do fizjoterapeuty. Kupując chociażby wkładki ortopedyczne dla dziecka na własną rękę, możemy przyczynić się do powstania jeszcze większych problemów ze stopami.