Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Sprawdź, jak wspierać je na tym etapie
Moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić to niezwykle wzruszające wydarzenie w życiu każdego rodzica, ale i nowe doświadczenie dla samego malucha. Warto jednak wiedzieć, że rozwój ruchowy jest kwestią bardzo indywidualną, a naszą rolą, jako rodziców, jest odpowiednie wspieranie malucha podczas nauki chodzenia, a nie jego przyspieszanie. Warto więc zadać sobie pytanie, kiedy dziecko zaczyna chodzić i w jaki sposób możemy wspomóc je w tym czasie.
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Nauka chodzenia dziecka - etapy
W organizmie dziecka, już od pierwszych miesięcy jego życia, zachodzi szereg zmian, które w późniejszym okresie determinują wzorce ruchowe i oddziałują na ogólny rozwój. Ten jest jednak kwestią niezwykle indywidualną, a moment, w którym dziecko zaczyna chodzić uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Nauka chodzenia, w przypadku każdego malucha może wyglądać nieco inaczej i rozpoczynać się w innym miesiącu życia.
Książkowy rozwój układu ruchu u dziecka zakłada, że pomiędzy 6. a 7. miesiącem życia kształtuje się umiejętność samodzielnego podciągania do pozycji siedzącej, natomiast swobodny siad może pojawić się pomiędzy 7. a 9. miesiącem życia. Niektóre maluchy właśnie wtedy stopniowo przechodzą też z pozycji czworaczej do stania. Zwykle, około 10 miesiąca życia, dziecko po raz pierwszy może zacząć raczkować i samodzielnie stawać, a dwa miesiące później stawiać pierwsze samodzielne kroki bez podparcia czy chodzić trzymane za jedną rączkę.
Nauka chodzenia: zabawy i ćwiczenia wspierające chodzenie u dziecka
Rolą rodziców jest wspieranie rozwoju dziecka na wszystkich tych etapach, a pomocne w tym mogą okazać się chociażby zabawki do nauki chodzenia czy odpowiednie ćwiczenia. Zatem, jak zachęcić dziecko do chodzenia i w jaki sposób powinna przebiegać nauka chodzenia dziecka? Ćwiczenia, które możemy wykonywać razem z maluchem znacznie ułatwią ten proces. Zatem, jak ćwiczyć?
Zmuszanie dziecka do podniesienia się czy podciąganie go za rączki jest zabronione. Malucha możemy wspomóc podtrzymując go za łokcie i podążając krok przed nim. Zrezygnujmy z popularnych chodzików, które wyrabiają w dziecku nieprawidłowe nawyki i angażują zupełnie inne mięśnie niż te, które mobilizowane są podczas samodzielnego chodzenia. Poszukując zabawki do nauki chodzenia, wybierzemy tak zwane chodziki - pchacze, których rolą jest podtrzymywanie malucha i wspomaganie utrzymania jego równowagi. Te same zabawki mogą być także odpowiedzią na pytanie - jak zachęcić dziecko do zabawy? Wybierając pchacze z kolorowymi przyciskami, migającymi światełkami czy muzyką, zaintrygujemy brzdąca, który zdecydowanie chętniej sięgnie po nową zabawkę.
Pamiętajmy, że wspierając malucha na poszczególnych etapach rozwoju ruchu, powinniśmy wzmacniać jego poszczególne partie ciała. Rączki, na których dziecko będzie się podpierało czy podciągało, możemy wzmacniać poprzez dawanie brzdącowi różnych przedmiotów tak, by obracał je sobie w dłoniach, przekładał z jednej rączki do drugiej czy chociażby poprzez umieszczanie zabawek w zasięgu wzroku i rączek malucha, który dzięki temu będzie chciał po nie sięgnąć. Z kolei podtrzymywanie dziecka za bioderka i bujanie się na zgiętych nóżkach znacznie ułatwi maluchowi złapanie i wypracowanie równowagi. Chcąc wspomóc go w podnoszeniu się, zrezygnujmy z ciągnięcia dziecko za rączki, a w zamian za to delikatnie podeprzyjmy jego pupę i w ten sposób pomóżmy mu wstać.
Nauka chodzenia dziecka: na boso czy w butach?
Zakładanie maluchom bucików zawsze rodziło wiele wątpliwości. Niektórzy rodzice stoją na straży zdania, że najlepszym czasem na pierwsze buty dla dziewczynki czy pierwsze buty dla chłopca, jest moment, gdy pociecha samodzielnie staje na własnych nóżkach. W rzeczywistości jednak najlepszymi warunkami do rozwoju zdrowej stópki i poznawania podłoża będzie chodzenie boso. W przypadku śliskiego podłoża, wystarczy założyć maluchowi skarpetki z antypoślizgowym spodem. Pierwsze buty dla dziewczynki i chłopca warto natomiast rozważyć wówczas, gdy dziecko zaczyna już eksplorować świat zewnętrzny na dwóch nóżkach. Wygodne i bezpieczne buty, które zostały zaprojektowane po to, by wspierać małą stopę w zdrowym rozwoju, znajdziesz w ofercie marki BARTEK. Linia MINI FIRST STEPS została stworzona z myślą o najmłodszych i dostosowana do potrzeb najbardziej delikatnych dziecięcych stópek. Buciki z tej linii zaprojektowane przy współpracy z antropologami i lekarzami ortopedii, dedykowane są maluchom, które rozpoczynają nowy etap życia - etap stawiania pierwszych kroków.
Jakich błędów unikać podczas nauki chodzenia?
Warto pamiętać, że poszczególne etapy rozwoju układu ruchu powinny przebiegać stopniowo, a nauka chodzenia nie może być w żaden sposób przyspieszana. Wzorowanie się na rówieśnikach i przyspieszanie pewnych etapów może prowadzić do poważnych wad rozwojowych. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a rolą rodziców jest wspomaganie tego rozwoju, a nie jego przyspieszanie czy wymuszanie. Nie sadzaj malucha na siłę podpierając go poduszkami, nie podciągaj za rączki i nie zmuszaj do raczkowania. Daj mu czas na rozwój w odpowiednim tempie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą i pamiętaj, że rozwój Twojego dziecka wcale nie musi przebiegać książkowo.