Jakie wybrać kapcie do przedszkola? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Dzieci w wieku przedszkolnym spędzają dużą część dnia na zabawach z rówieśnikami właśnie w przedszkolu. W ciągu dnia zazwyczaj chodzą, biegają, skaczą obunóż, na jednej nodze, chodzą, czasami siedzą, zdarza się też, że śpią. Innymi słowy – Twój przedszkolak wiedzie w przedszkolu normalne życie, a dużą jego część spędza aktywnie. Dlatego tak ważne jest, aby czuł się wygodnie i komfortowo.
Poznaj najważniejsze kryteria podczas wyboru kapci do przedszkola
Kapcie powinny przede wszystkim wspierać naturalny rozwój naszego dziecka. Eksperci wskazują, że dla maluchów najlepszym sposobem na prawidłowe kształtowanie postawy i sprawności ruchowej jest poruszanie się boso. Dlatego tak ważne jest, aby nie krępowały one stopy dziecka, a jedynie chroniły ją przed zimnem, zabrudzeniem czy skaleczeniem. W indywidualnych przypadkach, po konsultacji z ortopedą, może okazać się również, że nasza pociecha potrzebuje obuwia profilaktycznego.
Czym charakteryzują się zdrowe kapcie do przedszkola?
Wątpliwości odnośnie tego, jakie kapcie do przedszkola wybrać najlepiej rozwieją wskazówki ortopedów i fizjoterapetów. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy kapci, które będą wspierać naturalny rozwój ruchowy dziecka:
- są na tyle elastyczne, że dziecko czuje się w nich tak, jakby chodziło boso. Zapewniają maksymalną swobodę ruchów, we wszystkich kierunkach.
- Nie blokują dopływu bodźców sensorycznych do stopy dziecka – posiadają cienką podeszwę.
- Są dostosowane do naturalnego kształtu stopy dziecka – nie uciskają paluszków i nie deformują stóp.
- Są odpowiednio dobrane pod kątem wielkości stopy dziecka – nie są zbyt luźne, ani zbyt małe.
- Przepuszczają powietrze i umożliwiają stopie “oddychanie”, a przy tym są wykonane z bezpiecznych materiałów.
- Są na tyle lekkie, że stopa dziecka może pracować naturalnie – nie jest obciążona.
Jakie wybrać kapcie do przedszkola? Porady dla rodziców
Kwestie zdrowotne są oczywiście na pierwszym miejscu, jednak wybierając kapcie do przedszkola dla naszego malucha, musimy pamiętać jeszcze o kilku ważnych rzeczach.
- Muszą podobać się naszym pociechom. W przeciwnym razie nawet najbardziej prozdrowotne właściwości nie skłonią dzieci do ich noszenia.
- Muszą być dostosowane do potrzeb i umiejętności przedszkolaka – powinien on móc je samodzielnie założyć i zdjąć.
- Podeszwa powinna być antypoślizgowa.
- Wybierajmy kapcie od sprawdzonych producentów. Kapcie dla dziewczynki i chłopca firmy Bartek przygotowane zostały we współpracy z lekarzami ortopedii, dzięki czemu spełniają wymagania rozwojowe dzieci.
Jakie kapcie do przedszkola sprawdzą się najlepiej?
Najlepiej postawić na modele, które są naturalnym przedłużeniem stopy naszego dziecka. Nasz mały odkrywca musi mieć pełną swobodę w eksploracji otaczającego go świata. Poniżej prezentujemy sprawdzone wybory.
Zdrowe kapcie do przedszkola: profilaktyczne modele
Wybierając kapcie profilaktyczne Bartek postaw na modele odkrytymi paluszkami, aby zapewnić dziecku jeszcze lepszą cyrkulację powietrza wokół stopy. Zapięcia na rzepy dodatkowo ułatwią Twojemu dziecku odpinanie i zapinanie. Stosowanie obuwia profilaktycznego może zapobiegać powstawaniu wad kończyn dolnych. Co ciekawe, ortopedzi często zalecają noszenie obuwia profilaktycznego dla dzieci ze zdrowymi stopami, aby nie doszło do powstawania wad kończyn dolnych. Pamiętajmy jednak, że indywidualne predyspozycje dzieci do wad postawy należy skonsultować z lekarzem.
Lekkie kapcie do przedszkola: linia sportowa firmy Bartek
Dzieci w przedszkolu potrzebują butów, które będą wspierać ich aktywności ruchowe, a te często odbywają się na świeżym powietrzu. Dlatego naszą rekomendacją są wyprodukowane z największą troską o potrzeby młodych stópek buty z linii sportowej Bartek, które mogą posłużyć jako “wyjściowe” kapcie dla chłopca i dziewczynki. Budowa sportowych butów dziecięcych zapewnia optymalną wygodę i komfort użytkowania dla ruchliwego młodego sportowca lub sportsmenki. Gruba podeszwa wykonana z elastycznej, ale odpornej na odkształcenia pianki, świetnie amortyzuje stopę podczas dziecięcych harców na placu zabaw. Zapięcia na rzepy lub wiązania na sznurowadła zostały zaprojektowane tak, utrzymywały stopę w optymalnej pozycji i nie odpinały się lub nie rozwiązywały się podczas ruchu.