Suma zamówienia

Prawidłowy rozwój stopy dziecka, a cechy butów

Jak dobrać buty dla dziecka

Prawidłowy rozwój stopy a cechy butów dla dziecka

Aby stopy dziecka rosły zdrowo, kluczowe jest odpowiednio dobrane obuwie. Jak wybrać buty dla dziecka na co dzień? Czym się kierować przy zakupie pierwszych bucików dla malucha? Podpowiadamy.

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest kluczowy, by stopa rozwijała się prawidłowo

Jak zadbać o stopy dziecka? Wybór odpowiedniego rodzaju obuwia jest kluczowy, by maluch rozwijał się prawidłowo. Stópki dziecka są ukształtowane odmiennie niż u osób dorosłych – ich pełne uformowanie następuje dopiero w około 8. roku życia.

Okres intensywnego wzrostu stopy wiąże się z dużą podatnością na deformacje. Noszenie za krótkich butów może się przyczynić do zniekształceń stopy, takich jak np. koślawość czy szpotawość. Natomiast zbyt długie obuwie może wywołać zaburzenia w sposobie chodzenia. Dlatego też należy co 3 miesiące zmierzyć jej długość i dopasowywać zgodnie z nią obuwie.

Jak dobrać buty dla dziecka? Aby zmierzyć stopy dziecka, wystarczy kartka, ołówek i linijka. Maluch powinien stanąć najpierw jedną, potem drugą stopą na kartce, tak, aby ciężar ciała rozkładał się równomiernie. Do zadań rodzica należy obrysowanie stópek dziecka i zmierzenie odległości od czubka najdłuższego palca do pięty, osobno dla obu stóp. Rozmiar butów dziecięcych powinien być o ok. 8-10 mm dłuższy od faktycznej długości stopy, tak by palce miały swobodę. Otrzymaną wartość można porównać z gotowymi tabelami rozmiarów.

Jak wybrać buty dla dziecka

Dla prawidłowego rozwoju ważny jest także rodzaj buta, jego fason oraz materiał wykonania

Jak wybrać buty dla dziecka? Czubek powinien być szeroki i wysoki, tak, by nie ograniczać ruchomości stawów. Jeśli chodzi o materiały, powinny one łatwo dostosowywać się do kształtu stopy dziecka i zapewniać optymalne parametry higieniczne. Często stosowanym rozwiązaniem są np. profilowane wkładki antybakteryjne – dzięki nim można ograniczyć pocenie się i znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo nadmiernego namnażania się patogennych drobnoustrojów.

Pierwsze buty dla dziecka

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziewczynki oraz pierwsze buty dla chłopca mają szczególne znaczenie dla rozwoju motorycznego. Obuwie dziecięce powinno być dobrane tak, aby nie krępowało ruchów, a stopy dziecka mogły pracować w pełnym fizjologicznym zakresie. Obuwie dziecięce musi utrzymywać stopę w stabilnej pozycji.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Aby stópki dziecka rozwijały się prawidłowo, warto wybierać modele elastyczne i miękkie, szerokie w obszarze palców oraz lekkie i oddychające. Dla maluchów, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, Bartek przygotował kolekcję Mini First Steps. To buciki stworzone we współpracy z antropologami oraz lekarzami ortopedii, dostosowane do potrzeb delikatnych dziecięcych stópek.

Pierwsze buty dla dzieci wyróżnia ułożenie rowków bieżnika zgodne z liniami zginania palców. Buciki mają także specjalny obcas Thomasa, który wspiera profilaktykę stóp. Dodatkowe udogodnienia to antypoślizgowa podeszwa oraz wykorzystanie naturalnych i bardzo miękkich materiałów skórzanych – dzięki nim buciki Mini First Steps są jak druga skóra, która chroni stopę dziecka.

Pierwsze buty dla dziecka

Jak buty dla dziecka? Wybierz obuwie doceniane przez lekarzy ortopedów

Obuwie Bartek zostało docenione przez lekarzy ortopedów. Firma współpracuje od lat z Instytutem Przemysłu Skórzanego, a także antropologami i lekarzami. Zespół, który tworzy buciki, dokłada wszelkich starań, by odpowiadały one jak najlepiej anatomii stóp dziecka. Co sezon poddajemy nasze produkty testom prowadzonym przez niezależne instytucje, możemy się pochwalić między innymi certyfikatami Zdrowa Stopa.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka

Obuwie Bartek spełnia najwyższe standardy jakości obuwia dziecięcego

Obuwie Bartek zabezpiecza prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy dziecka. Nasze modele wyróżniają elastyczne podeszwy, które nie ograniczają ruchomości stawów. Jednocześnie stabilizują one stopy i zapewniają prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi goleni. Dodatkowo w bucikach dziecięcych są stosowane zakładki, tzw. łoża dla pięty, które zapobiegają koślawieniu.

Buty dla dziewczynki oraz buty dla chłopca Bartek są wykonywane z naturalnych skór – kozich, bydlęcych oraz owczych. Materiał ten wyróżniają wysokie właściwości oddychające, optymalne parametry higieniczne oraz ponadprzeciętna wytrzymałość. Aby zabezpieczyć stópki dziecka, stosujemy także podeszwy wykonane z kauczuku termoplastycznego. Rozwiązanie to zapewnia wysoką odporność na poślizg i ścieranie, jednocześnie buciki pozostają miękkie i elastyczne i zginają się na linii stawów palców.

Stopy dziecka

Odpowiednio dobrane do stópki dziecka obuwie to nie wydatek, lecz inwestycja

Wybierając dobrej jakości buty oraz dopasowując odpowiednio ich rozmiar do stopy dziecka, rodzice mogą uchronić swoją pociechę przed wieloma schorzeniami. To inwestycja, która zawsze się zwraca, ponieważ profilaktyka jest dużo tańsza niż późniejsze leczenie i rehabilitacja. Jeśli zależy Państwu na obuwiu, które wspiera rozwój dziecięcej stopy od najwcześniejszych lat, zapraszamy do sklepów z ofertą butów Bartek lub do sklepów Wojas, w których także znajdziesz wybraną ofertę obuwia Bartek!

Jakie wybrać kapcie do przedszkola? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Poprzedni
Jakie wybrać kapcie do przedszkola? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Źle dobrane buty dla dziecka. Jakie mogą być konsekwencje?
Następny
Źle dobrane buty dla dziecka. Jakie mogą być konsekwencje?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!