Suma zamówienia

Źle dobrane buty dla dziecka. Jakie mogą być konsekwencje?

Dziecko stawia stopę na wewnętrznej krawędzi

Źle dobrane buty dla dziecka. Jakie mogą być konsekwencje?

Odpowiednio dobrane buty dla dziecka to nie tylko komfort podczas spacerów, zabaw czy przedszkolnych zajęć, to coś o wiele więcej. Dbając o prawidłowe dopasowanie dziecięcych butów, zapewniasz swojemu dziecku harmonijny wzrost i rozwój całego ciała, a także minimalizujesz ryzyko powstawania wad stóp, np. płaskostopia, które mogą pociągnąć za sobą powstawanie wad postawy. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje źle dobranego obuwia i jak nie dopuścić, aby u dziecka powstało płaskostopie czy koślawe stópki.

Zadbaj o dziecięce stopy!

Jest takie bardzo mądre powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdza się ono również w przypadku profilaktyki rozwoju dziecięcych stóp. Szkielet kostny u małego dziecka jest znacznie bardziej elastyczny i podatny na zmianę kształtu, niż w przypadku szkieletu kostnego u dorosłego człowieka. Dzięki temu dziecko bez przeszkód rośnie, ale równie dobrze może nabawić się zniekształceń i deformacji w obrębie kręgosłupa, ramion, nóg czy stóp. Wady stóp, takie jak płaskostopie, koślawe stópki, skrzywienia paluchów mogą być spowodowane nieodpowiednio dobranym obuwiem. Warto zatem działać z wyprzedzeniem i zdecydować się na zakup profilaktycznych butów dla dziecka, aby nie dopuścić do powstania wad.

Wysklepianie stopy Buty profilaktyczne dla dziewczynki / Model BARTEK 86803/0-RAS

Dlaczego dziecko stawia stopę na wewnętrznej krawędzi?

Dzieci do 3 roku życia mogą mieć płaskostopie, ponieważ nie mają jeszcze całkowitego wysklepienia łuku stopy, a spody stóp pokrywają miękkie tłuszczowe poduszeczki. Mięśnie kończyny dolnej nie są jeszcze na tyle silne, aby utrzymać właściwe ustawienie stopy. Rodzaj płaskostopia, o którym mowa, nazywany jest płaskostopiem fizjologicznym. Zanika ono wraz z prawidłowym rozwojem dziecka. Jeśli jednak pytanie “dlaczego dziecko stawia stopę na wewnętrznej krawędzi” dotyczy dziecka 4-letniego lub starszego, to może się okazać, że jest już za późno na zapobieganie deformacjom stopy. W takim przypadku mówimy najprawdopodobniej o płaskostopiu niefizjologicznym.

Prawidłowo rozwijająca się stopa dziecka ma wysklepiony łuk po wewnętrznej stronie stopy. Łuk ten utrzymują kości, mięśnie, więzadła i ścięgna. Jeśli ścięgna zbyt bardzo rozluźnią się, a mięśnie osłabną, to wtedy może dojść do obniżenia sklepienia łuku stopy, czyli do płaskostopia. Aby tak się nie stało, warto zaopatrzyć dziecko w buty profilaktyczne chłopięce lub dziewczęce, które będą wspierały prawidłowy, fizjologiczny rozwój stopy.

Płaskostopie u 2 latka Buty profilaktyczne dla chłopca

Jakie cechy obuwia wpływają niekorzystnie na rozwój stopy dziecka?

Aby zapobiegać wadliwemu rozwojowi dziecięcych stóp, należy zacząć od tego, aby dobrać buty dziecięce o odpowiednim rozmiarze. W czasie chodu stopa odbija się z palucha do następnego kroku, a przy tym ruchu przesuwa się minimalnie do przodu. Zbyt krótkie, przyciasne buty dziecięce, a nawet buty dziecięce, które mają długość wkładki dokładnie taką samą, jak długość stopy dziecka będą powodowały ucisk. Za krótkie buty stają się przyczyną zniekształcenia stóp: paluch koślawy, palce młotowate, V palec szpotawy.

Zbyt sztywne buty - mowa tutaj zarówno o przodach, cholewce, zapiętku, jak i podeszwach - będą przyczyną nienaturalnego kaczego chodu u dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na giętkość podeszwy, która powinna się załamywać podczas kroku na linii stawów śródstopno paliczkowych. Jeśli podeszwa jest zbyt twarda, nie będzie się zginać w tym właśnie miejscu.

Zbyt długi but powoduje zaburzenia w normalnym sposobie chodzenia i wymusza kierowanie palców stopy do wewnątrz.

Koślawe stopki u rocznego dziecka Buty profilaktyczne dla dziewczynki / Model BARTEK 86803/0-RAS
Buty profilaktyczne dla chłopca

Buty profilaktyczne dla dzieci - dlaczego warto je kupić?

Obuwie profilaktyczne Bartek jest tworzone przez wykwalifikowanych projektantów marki, którzy współpracują ze specjalistami z dziedziny antropologii i przemysłu skórzanego. Dzięki ich fachowej wiedzy powstają wygodne i w pełni fizjologiczne buty profilaktyczne dla dzieci. Buty dla dzieci Bartek zalecane są do noszenia przez dzieci ze zdrowymi stopami. Mogą być również stosowane po to, aby zminimalizować ryzyko powstawania wad czynnościowych kończyn dolnych.

Bartek to wysoka jakość obuwia dla dzieci

Od samego początku dbamy o to, co najważniejsze, czyli o zdrowie, komfort i uśmiech naszych klientów. Bazując na specjalistycznej wiedzy, projektujemy obuwie dla dzieci, które ma za zadanie wspierać prawidłowy rozwój dziecięcej stopy. W asortymencie sklepu internetowego bartek.com.pl znajdziesz buty profilaktyczne dla dziewczynki i chłopca. Już od samego początku procesu ich powstawania przykładamy największą uwagę do każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu. Współpracujemy ze specjalistami z wielu dziedzin - ortopedami, antropologami, pedagogami, aby obuwie, które mamy w asortymencie spełniało wysokie standardy i gwarantowało dziecięcym stopom prawidłowy i zdrowy rozwój.

Sprawdź ofertę butów profilaktycznych dla dzieci dostępną na bartek.com.pl!

Prawidłowy rozwój stopy dziecka, a cechy butów
Poprzedni
Prawidłowy rozwój stopy dziecka, a cechy butów
Płaskostopie u dzieci - jakie obuwie będzie odpowiednie
Następny
Płaskostopie u dzieci - jakie obuwie będzie odpowiednie
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!