Suma zamówienia

Płaskostopie u dzieci - jakie obuwie będzie odpowiednie

Buty na płaskostopie dla dziecka

Płaskostopie u dzieci - jakie obuwie będzie odpowiednie?

Żaden z rodziców nie chce, aby jego dziecko musiało borykać się z problemami natury medycznej. Dlatego tak istotne jest dbanie o rozwój malucha, zwłaszcza w pierwszych kilkunastu miesiącach jego życia. To właśnie ten okres będzie miał najważniejszy wpływ na jego zdrowie i kondycję w przyszłości. O ile jednak rodzice dużą uwagę skupiają na sprawności umysłowej dziecka, tego samego nie można powiedzieć o uwadze poświęconej stopom. Właśnie dlatego jednym z najpopularniejszych schorzeń, z jakimi muszą borykać się dzieci, jest płaskostopie.

Buty na płaskostopie Buty profilaktyczne dla chłopca

Co to jest płaskostopie?

Stopa dziecka, która została ukształtowana prawidłowo, nigdy nie dotyka podłoża całą swoją powierzchnią, a jedynie trzema punktami: piętą oraz głowami pierwszej i piątek kości śródstopia. W ten sposób stopa jest w stanie utrzymać ciężar ciała oraz odpowiednio amortyzować wstrząsy, które wytwarzane są podczas chodzenia i biegania. Stopa dziecka z płaskostopiem będzie jednak odbiegać od normy. Ze względu na osłabienie mięśni i więzadeł, sklepienie stopy zostaje znacznie obniżone, przez co wydaje się, iż stopa jest całkowicie płaska.

Osoby z płaskostopiem często podczas chodzenia nadmiernie pronują, a zatem przetaczają stopę do środka. Dlatego całe obciążenie skupia się na wewnętrznej krawędzi stopy. Płaskostopie naraża zatem na występowanie palucha koślawego, zapalenia więzadeł oraz bóli i obrzęków.

Płaskostopie może być wadą wrodzoną oraz porażenną. Niezwykle często jednak przyczyną płaskostopia u dzieci jest niewłaściwe obuwie czy nadmierne obciążenie stóp, na przykład spowodowane nadwagą oraz brak wiedzy rodziców na temat wady.

Płaskostopie fizjologiczne

Do czwartego, a nawet piątego roku życia, rodzice mogą zauważyć u swojego dziecka tak zwane płaskostopie fizjologiczne. To stan przejściowy, podczas którego mięśnie wzmacniają się i kształtują stopę. W żaden sposób nie utrudnia ono chodzenia, ani nie sprawia dziecku bólu. Dzieci wyrastają z niego, o ile rodzice odpowiednio troszczą się o rozwój stopy – dbając o kondycję ruchową oraz wybierając buty dla dzieci z elastycznymi spodami, a także systematycznie je zmieniając, wspierając zmiany zachodzące w stopie.

W sytuacji, w której istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że stopy dziecka nie wykształciły się prawidłowo, konieczne jest udanie się do ortopedy. To on zaproponuje ćwiczenia wspierające rozwój stopy, a także przygotuje wkładkę ortopedyczną.

Buty dziecięce na płaskostopie Buty profilaktyczne dla chłopca / Model BARTEK 86804/0-N9A, BARTEK 81804/0-N9A

Buty profilaktyczne – jak chronić przed płaskostopiem?

Istotnym elementem profilaktyki płaskostopia jest oczywiście obuwie. Rodzice powinni wybierać je nie z myślą o wyglądzie czy cenie, ale przede wszystkim o zdrowiu dziecka. Jakie powinny być buty zmniejszające ryzyko wystąpienia płaskostopia u dziecka?

Szeroki i wysoki czubek – to niezwykle istotne dla rozwoju stopy dziecka. Dzięki temu palce mogą swobodnie układać się w bucie bez ucisku lub zbytniego luzu. W ten sposób ruchomość stawów również nie jest ograniczona.

Sprężysta podeszwa – dzięki elastycznym spodom, stawy i mięśnie stopy nie są ograniczone. Buty powinny uginać się w około 1/3 długości podeszwy. To sprawia, iż umożliwiają one palcom branie udziału w fazie odbicia.

Miękkie materiały – stopa dziecka potrzebuje swobody, którą mogą zapewnić jej miękkie, naturalne i higieniczne materiały. Dzięki temu krążenie w stopie nie zostaje zaburzone. Dodatkowo zbyt twarde buciki mogą powodować otarcia, które sprawiają, że dziecko chodzi nieprawidłowo, aby zmniejszyć odczucia bólowe.

Zakładka w tylnej części – to dotyczy tylko obuwia pełnego, z zakrytą piętą. W ten sposób buty wspierają właściwe ustawienie pięty.

Buty dla dziecka muszą także być odpowiednio dobrane do długości stopy. Zbyt duże obuwie zaburza rytm chodzenia, z kolei zbyt małe ociera skórę i uciska palce, co może prowadzić do zniekształceń. Buty powinny być zatem około 6-8 mm dłuższe od stopy. Buty profilaktyczne dla dziewczynek i chłopców powinny posiadać także tak zwany obcas Thomasa, który chroni przed powstawaniem deformacji podeszwy.

Płaskostopie to poważna wada, której nie należy bagatelizować – z całą pewnością może ono wpłynąć na komfort życia dziecka. Dlatego zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Wystarczy zadbać o prawidłowy rozwój stopy, korzystając z bezpiecznego, wygodnego i dobrze dopasowanego obuwia.

Buty dla dzieci z płaskostopiem Buty profilaktyczne dla dziewczynki / Model BARTEK 81803/0-NMA

Buty na płaskostopie

Buty dla dzieci z płaskostopiem powinny posiadać wszystkie cechy wymienione przez nas powyżej. Muszą one być bezpieczne dla rozwoju stawów, mięśni i kości w stopie malucha, dzięki czemu wysiłek włożony w ćwiczenia nie pójdzie na marne. Istotne jest także, by buty na płaskostopie dla dziecka miały miejsce na włożenie wkładki korygującej wady stopy. Wkładki do butów mogą być noszone w obuwiu profilaktycznym, które umożliwia swobodne włożenie stopy do buta oraz dopasowanie jej także z wkładkami.

W obuwiu wspierającym korektę wady stopy istotna jest także stabilizacja pięty, którą uzyskać można dzięki odpowiedniej zakładce występującej w butach z zakrytą piętą. Dlatego klapki na płaskostopie nie sprawdzą się tak dobrze, jak buty zabudowane.

Źle dobrane buty dla dziecka. Jakie mogą być konsekwencje?
Poprzedni
Źle dobrane buty dla dziecka. Jakie mogą być konsekwencje?
Wygodne buty do chodzenia dla dzieci - przegląd obuwia
Następny
Wygodne buty do chodzenia dla dzieci - przegląd obuwia
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!