Suma zamówienia

Wkładki ortopedyczne dla dzieci a buty. Jak je dopasować?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci a buty. Jak je dopasować?

Jakie buty do wkładek ortopedycznych i profilaktycznych dla dzieci? 

W przypadku dzieci, buty to nie tylko nieodzowny element ich garderoby. Bardzo często stają się one także narzędziem, które wspomóc ma odpowiedni rozwój stopy. Ta będąca w fazie wzrostu z łatwością dostosowuje się do warunków, jakie jej zapewniamy i bardzo szybko chłonie nowe nawyki. To dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat korygować wszelkie wady stóp oraz wady postawy naszej pociechy. W tym pomóc mogą wkładki ortopedyczne dla dzieci. W przypadku maluchów ze zdrowymi stopami, ogromną rolę mogą odegrać natomiast profilaktyczne wkładki do butów dla dzieci. Kiedy i jak je stosować? 

 Jakie buty do wkładek ortopedycznych i profilaktycznych dla dzieci?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci: czemu służą? 

Buty z wkładką ortopedyczną sprawdzą się w przypadku niewielkich wad stóp. W sytuacji, gdy deformacje osiągnęły już zaawansowane stadium, konieczne może okazać się wykonanie butów ortopedycznych na specjalne zamówienie. Same wkładki mają jednak za zadanie korekcję stóp oraz doprowadzenie do poprawy chodu jeszcze na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Warto jednak pamiętać, że sama wkładka nie leczy schorzenia, a jedynie zapobiega pogłębieniu się już istniejącej deformacji. To, co jednak najważniejsze – decyzja o stosowaniu wkładki ortopedycznej dla dzieci jest przede wszystkim decyzją lekarza ortopedy. Rodzice nie mogą zadecydować o niej sami. 

Wkładki na płaskostopie dla dzieci: jak działają?

Jedną z częściej występujących wad stóp u dzieci jest płaskostopie, które oznacza, że sklepienie stopy jest wyraźnie obniżone. To z kolei może prowadzić do dysfunkcji mięśni czy samego zaburzenia chodu. Wówczas jednym z polecanych rozwiązań mogących przynieść ulgę małej stópce oraz zapobiegać dalszemu rozwojowi deformacji są wkładki na płaskostopie dla dzieci. O wyborze takiej wkładki, po postawieniu wcześniejszej diagnozy, także może zadecydować jedynie lekarz. Dlaczego to ważne? Źle dobrane wkładki do butów dla dzieci nie tylko nie spełnią swojej roli, ale mogą nawet pogłębić wadę. 

 Wkładki na płaskostopie dla dzieci: jak działają?

Wkładki profilaktyczne dla dzieci: kto może je nosić? 

Wkładki profilaktyczne dla dzieci mogą być noszone przez maluchy, u których nie odnotowano żadnych nieprawidłowości w rozwoju stópek. Stosuje się je celem niedopuszczenia do powstania wad czynnościowych kończyn dolnych takich jak: koślawość kolan czy stóp, płaskostopie czy szponiaste ustawienie palców. Zadaniem wkładek profilaktycznych jest także zapewnienie ochrony przed wystąpieniem dolegliwości bólowych związanych z nieprawidłowym rozwojem kończyn dolnych. Alternatywą dla samej wkładki są natomiast buty profilaktyczne. O ich noszeniu – w przeciwieństwie do butów z wkładką ortopedyczną czy butów ortopedycznych – mogą decydować już sami rodzice.

Wkładki do butów dla dzieci a buty profilaktyczne

W ofercie marki Bartek znajdziemy szeroki wachlarz butów profilaktycznych, które są bezpieczne dla rozwoju układu kostno-mięśniowego malucha, a stworzone zostały przez projektantów marki przy wsparciu fachowej wiedzy konstruktorów i specjalistów z zakresu antropologii. Przewiewne sandały z wkładką ortopedyczną czy buty sportowe z wkładką ortopedyczną to świetna propozycja na letnie, upalnie dni. Zapewniając optymalną wentylację, buciki te zadbają także o odpowiedni rozwój małej stopy. 

Co więcej, buty profilaktyczne dla chłopca czy dziewczynki, jakie znajdziemy w ofercie marki, to buty umożliwiające umieszczenie w nich wkładki ortopedycznej. Wierzch i podeszwa takich bucików wykonane zostały z wysokiej jakości skór naturalnych, a regulowane zapięcie umożliwia idealne dopasowanie bucika do stopy nawet przy zastosowaniu wkładki ortopedycznej dla dzieci. 

Wybierając dla naszego malucha buty, które docelowo mają być butami z wkładką ortopedyczną, warto wiedzieć, na jakie jeszcze aspekty należy zwrócić szczególną uwagę. 

Wkładki do butów dla dzieci a buty profilaktyczne

Buty z wkładką ortopedyczną: czym powinny się wyróżniać? 

Wybierając buty dla dzieci z wkładką ortopedyczną warto pamiętać o tym, że muszą być one nieco głębsze. Powinniśmy wybrać też buty odrobinę większe od standardowego rozmiaru stopy malucha tak, aby zostawić miejsce na dostosowaną wkładkę. Buty profilaktyczne, jakie znajdziemy w ofercie Bartka, posiadają również kołnierz wypełniony miękką pianką, która dodatkowo chroni stopy przed uciskami i otarciami. W bucikach bardzo ważne jest odpowiednie usztywnienie zapiętka, który utrzymuje stopę we właściwym położeniu i podtrzymuje staw skokowy. Przednia część buta powinna być natomiast elastyczna i umożliwiać dziecku swobodne ruchy stopą.

Wybierając buty profilaktyczne dla dziewczynki lub chłopca warto także zwrócić uwagę na obcas – w obuwiu Bartek zastosowano obcas Thomasa, którego zadaniem jest zapobieganie deformacjom podeszwy od strony przyśrodkowej. Ostatnim istotnym elementem jest samo zapięcie bucika. Optymalnym rozwiązaniem jest zapięcie na paski z rzepem, które nie tylko idealnie przytrzymują stopę, ale także umożliwiają regulację bucika i dopasowanie go do nóżki malucha nawet wtedy, gdy stosowane będą wkładki ortopedyczne. 

Jakie sandały dla dziecka wybrać?
Poprzedni
Jakie sandały dla dziecka wybrać?
Buty na lato dla dzieci. Jakie wybrać buty letnie dla dziewczynki i chłopca?
Następny
Buty na lato dla dzieci. Jakie wybrać buty letnie dla dziewczynki i chłopca?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!