Suma zamówienia

Ból pięty u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Ból pięty u dziecka może być spowodowany różnymi czynnikami. Nie należy go lekceważyć, ponieważ u jego podstaw mogą leżeć poważne schorzenia, które znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie stopy naszej pociechy. Co robić, gdy dziecko bolą pięty i jak temu zapobiec? W jaki sposób leczyć bolące pięty u dziecka? 

Ból pięty u dziecka – przyczyny

Bolące pięty – choć mogą wydawać się nieco błahą dolegliwością – nie tylko znacznie obniżają komfort życia, ale mogą być także oznaką poważnych schorzeń. Niekiedy występują sporadycznie, innym razem mają charakter ciągły. Dotykają osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Ból pięty u dziecka niekiedy może być skutkiem przeciążenia, nadwyrężenia czy efektem źle dobranych butów, ale może także oznaczać poważne choroby. Do jednych z najczęstszych przyczyn bólu pięty u dziecka należą: 

  • Choroba Haglunda-Severa

Za bolące pięty u dziecka odpowiadać może choroba Haglunda-Severa, która jest schorzeniem zaliczanym do martwic jałowych. Jej bezpośrednią przyczyną jest niedokrwienie tylnej części pięty, co może być efektem przeciążenia, mikrourazów czy nawet uwarunkowań genetycznych. Schorzenie to występuje najczęściej u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Choroba Haglunda-Severa polega na deformacji guza piętowego, w konsekwencji czego na guzie rozwija się narośl, a na pięcie wyczuwalna jest wystająca kość, która powoduje podrażnienie i stan zapalny. W efekcie występuje silny ból pięty u dziecka, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. 

  • Ostroga piętowa

Dlaczego dziecko bolą pięty? Za bolące pięty u dziecka odpowiadać może także zmiana zwyrodnieniowa, zwana ostrogą piętową. Polega ona na wydłużeniu się kości piętowej, gdzie na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego pojawia się narośl kostna. W wyniku stanu zapalnego, na pięcie odkładają się złogi wapnia, które powodują ból pięty przy chodzeniu u dziecka. Przyczyną takiego stanu może być nieprawidłowe stawianie stóp podczas chodzenia, ale także nieodpowiedni dobór obuwia. 

  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Boląca pięta u dziecka może być oznaką stanu zapalnego, do którego może dojść w wyniku powtarzających się mikrourazów stopy czy dużych przeciążeń. Ból pięty przy chodzeniu u dziecka może być także efektem wypracowania nieprawidłowego wzorca stawiania stóp podczas chodzenia. 


Choć powyższe schorzenia należą do jednych z najczęściej występujących, nie zawsze determinują one ból pięty u dziecka. Przyczyny mogą leżeć także w schorzeniach kręgosłupa, wadach budowy stóp, przeciążeniach, nadwadze czy wspomnianym wcześniej – nieodpowiednim doborze butów. Te mają ogromne znaczenie. Szczególnie w przypadku młodej, ciągle rozwijającej się stopy. Nieocenionym wsparciem w zdrowym i bezpiecznym rozwoju młodych stóp mogą okazać się buty profilaktyczne dla dziewczynki czy chłopca marki BARTEK.

Co robić, gdy dziecko bolą pięty? 

Ból pięty u dziecka może znacznie obniżyć komfort życia, a nawet wyłączyć pociechę z codziennych aktywności. W jaki sposób wyeliminować dyskomfort, jaki niosą za sobą bolące pięty u dziecka?

Pamiętajmy, że leczenie czy działania mające na celu eliminację bólu pięty u dziecka, będą uzależnione przede wszystkim od przyczyny dolegliwości, a także zaawansowania ewentualnej choroby. W przypadku schorzenia Haglunda-Severa bardzo często zaleca się noszenie wkładek ortopedycznych. Jeśli boląca pięta u dziecka jest wynikiem toczącego się stanu zapalnego, konieczne będzie zażycie leków przeciwzapalnych, maści czy plastrów. Lekarz może zalecić także rehabilitację czy założenie stabilizatora. W przypadku, gdy występuje ból pięty przy chodzeniu u dziecka czy ból pięty od spodu u dziecka, warto zadbać przede wszystkim o noszenie wygodnego obuwia oraz wkładek do butów, a także zminimalizować wysiłek, który mógłby przeciążyć stopę. Podczas chodzenia należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe stawianie stóp przez dziecko.

Bolące pięty u dziecka – jak im zapobiec?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy, że wszelkie wzorce, jakie maluch nabędzie za młodu, mogą mieć swoje konsekwencje, a ich efektem mogą być wady postawy u dzieci. Młoda stopa będąca w fazie wzrostu jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju deformacje. Zwracajmy więc uwagę na wypracowanie u swojej pociechy odpowiedniego wzorca chodu. Buty profilaktyczne dla chłopców z oferty marki BARTEK zagwarantują stopom odpowiednie warunki do zdrowego i bezpiecznego rozwoju. Unikalne i innowacyjne rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne oraz wsparcie specjalistów z zakresu antropologii i ortopedii, pozwoliło stworzyć buty, które wspierają stopy w prawidłowym rozwoju oraz wymuszają poniekąd ustawienie stóp, które pomoże utrzymać prawidłową sylwetkę i przeciwdziałać ewentualnym deformacjom.

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?
Poprzedni
Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?
Prezenty pod choinkę dla dzieci. Sprawdź, co kupić dziecku na święta
Następny
Prezenty pod choinkę dla dzieci. Sprawdź, co kupić dziecku na święta
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!