Suma zamówienia

Ból pięty u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Ból pięty u dziecka może być spowodowany różnymi czynnikami. Nie należy go lekceważyć, ponieważ u jego podstaw mogą leżeć poważne schorzenia, które znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie stopy naszej pociechy. Co robić, gdy dziecko bolą pięty i jak temu zapobiec? W jaki sposób leczyć bolące pięty u dziecka? 

Ból pięty u dziecka może być spowodowany różnymi czynnikami. Nie należy go lekceważyć, ponieważ u jego podstaw mogą leżeć poważne schorzenia, które znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie stopy naszej pociechy. Co robić, gdy dziecko bolą pięty i jak temu zapobiec? W jaki sposób leczyć bolące pięty u dziecka? 

Ból pięty u dziecka – przyczyny

Bolące pięty – choć mogą wydawać się nieco błahą dolegliwością – nie tylko znacznie obniżają komfort życia, ale mogą być także oznaką poważnych schorzeń. Niekiedy występują sporadycznie, innym razem mają charakter ciągły. Dotykają osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Ból pięty u dziecka niekiedy może być skutkiem przeciążenia, nadwyrężenia czy efektem źle dobranych butów, ale może także oznaczać poważne choroby. Do jednych z najczęstszych przyczyn bólu pięty u dziecka należą: 

  • Choroba Haglunda-Severa

Za bolące pięty u dziecka odpowiadać może przede wszystkim choroba Haglunda-Severa, która jest schorzeniem zaliczanym do martwic jałowych. Jej bezpośrednią przyczyną jest niedokrwienie tylnej części pięty, co może być efektem przeciążenia, mikrourazów czy nawet uwarunkowań genetycznych. Schorzenie to występuje najczęściej u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Choroba Haglunda-Severa polega na deformacji guza piętowego, w konsekwencji czego na guzie rozwija się narośl, a na pięcie wyczuwalna jest wystająca kość, która powoduje podrażnienie i stan zapalny. W efekcie występuje silny ból pięty u dziecka, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie.

  • Ostroga piętowa

Dlaczego dziecko bolą pięty? Za bolące pięty u dziecka odpowiadać może także zmiana zwyrodnieniowa, zwana potocznie ostrogą piętową. W wyniku stanu zapalnego, najczęściej w części przyśrodkowej kości piętowej na pięcie odkładają się złogi wapnia, które powodują ból pięty przy chodzeniu u dziecka. Przyczyną takiego stanu może być przeciążenie pięty w wyniku nadwagi i/lub nieprawidłowego stawianie stóp podczas chodzenia, ale także nieodpowiedni dobór obuwia. 

  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Boląca pięta u dziecka może być oznaką stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, które w porównaniu do „ostrogi piętowej” objawia się bólem nie tylko pięty ale promieniującym na całą podeszwową stronę stopy. Źródłem tego schorzenia jest tak jak i w poprzednich przypadkach przeciążenie stopy, nieprawidłowy sposób chodzenia i wady stóp oraz nieprawidłowe obuwie.

  • Cieśń kanału stępu

W tym przypadku bolesność stopy wynika ze stanu zapalnego w rejonie przyśrodkowej części stawu skokowego i objawia się pieczeniem, mrowieniem, bólem w obrębie podeszwowej części stopy


Choć powyższe schorzenia należą do jednych z najczęściej występujących, nie są wyłącznie przyczyną bólu pięty u dziecka. Przyczyny mogą leżeć także w schorzeniach kręgosłupa, wadach budowy stóp, przeciążeniach, nadwadze czy wspomnianym wcześniej – nieodpowiednim doborze butów. Te mają ogromne znaczenie. Szczególnie w przypadku młodej, ciągle rozwijającej się stopy. Nieocenionym wsparciem w zdrowym i bezpiecznym rozwoju młodych stóp mogą okazać się buty profilaktyczne dla dziewczynki czy chłopca marki BARTEK.

Co robić, gdy dziecko bolą pięty? 

Ból pięty u dziecka może znacznie obniżyć komfort życia, a nawet wyłączyć pociechę z codziennych aktywności. W jaki sposób wyeliminować dyskomfort, jaki niosą za sobą bolące pięty u dziecka?

Pamiętajmy, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza ortopedy.

Pamiętajmy, że leczenie czy działania mające na celu eliminację bólu pięty u dziecka, będą uzależnione przede wszystkim od przyczyny dolegliwości, a także zaawansowania ewentualnej choroby. W przypadku schorzenia Haglunda-Severa bardzo często zaleca się noszenie wkładek ortopedycznych. Jeśli boląca pięta u dziecka jest wynikiem toczącego się stanu zapalnego, konieczne będzie zażycie leków przeciwzapalnych, maści czy plastrów. Lekarz może zalecić także rehabilitację czy założenie stabilizatora. W przypadku, gdy występuje ból pięty przy chodzeniu u dziecka czy ból pięty od spodu u dziecka, warto zadbać przede wszystkim o noszenie wygodnego obuwia oraz wkładek do butów, a także zminimalizować wysiłek, który mógłby przeciążyć stopę – czyli zwalczać nadwagę. Podczas chodzenia należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe stawianie stóp przez dziecko.

Bolące pięty u dziecka – jak im zapobiec?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy, że wszelkie deformacje, jakie maluch nabędzie za młodu, mogą mieć swoje konsekwencje, a ich efektem mogą być wady postawy u dzieci. Młoda stopa będąca w fazie wzrostu jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne powodujące deformacje. Starajmy się więc zapewnić prawidłowy rozwój stopy dziecka poprzez profilaktykę: cykliczną kontrolę stanu zdrowotnego stóp dzieci oraz stosowanie odpowiedniego obuwia i jego dopasowanie do kształtu i rozmiaru stopy.

Buty profilaktyczne dla chłopców z oferty marki BARTEK zagwarantują stopom odpowiednie warunki do zdrowego i bezpiecznego rozwoju. Unikalne i innowacyjne rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne oraz wsparcie specjalistów z zakresu antropologii i ortopedii, pozwoliło stworzyć buty, które wspierają stopy w prawidłowym rozwoju oraz wymuszają poniekąd ustawienie stóp, które pomoże utrzymać prawidłową sylwetkę i przeciwdziałać ewentualnym deformacjom.

Bartek logo
Autor artykułu: BARTEK S.A. Polska marka z ponad 30 letnim doświadczeniem w produkcji obuwia dziecięcego zapewniającego prawidłowy rozwój stopy dziecka.
Zobacz więcej artykułów
Zobacz wszystkie artykuły
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!