Suma zamówienia

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka?

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka?

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka?

Dziecięcy układ kostny stopy potrzebuje odpowiedniego wsparcia na co dzień, aby rozwijał się prawidłowo, nie ulegał deformacjom i nie krzywił się. Wybór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru obuwia jest kluczowy. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze butów dla dziecka, a czego definitywnie unikać.

Dlaczego dbałość o prawidłowy rozwój stopy dziecka jest ważna

Wspieranie prawidłowego rozwoju dziecięcej stopy sprzyja dobremu i zrównoważonemu rozwojowi całego układu ruchu. Stopy bowiem to podstawowe oparcie dla całego szkieletu. Jeśli dziecięce stopy będą wykrzywiać się podczas chodzenia, bez wątpienia będzie to miało wpływ na powstawanie skrzywień na kolejnych odcinkach układu ruchu. Zatem szczególna dbałość o dobrze dobrany rozmiar obuwia i dopasowanie go do potrzeb dziecka, to wyraz troski o zdrowy i harmonijny rozwój młodego organizmu.

Dziecięce stopy rosną zaskakująco szybko

Wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka powinien zacząć się od dokładnego zmierzenia dziecięcej stopy. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ rosną one bardzo szybko - dla przykładu, stopy dziecka do 3 roku życia podwajają swoją długość! W późniejszych latach rosną wolniej, ale wzrost nadal jest duży, dlatego, aby mieć pewność, że dziecko ma dobrze dopasowane buciki, powinniśmy mierzyć długość dziecięcej stopy co 3 miesiące.

Rozmiar buta dziecka

Najważniejsze - jak zmierzyć stopę dziecka

Tak jak zostało wspomniane wyżej, aby dobrać jak najlepiej dopasowany rozmiar dziecięcego buta, należy dokładnie zmierzyć dziecku stopę. W tym celu przygotuj sobie kartkę, ołówek i linijkę.

W pierwszej kolejności poproś dziecko, aby stanęło jedną stopą na kartce, natomiast drugą oparło stabilnie na ziemi. Ważne jest to, aby ciężar ciała dziecka był rozłożony równomiernie na obie stopy. W pobliżu dziecka postaw krzesło, aby mogło wesprzeć się na nim, gdy będzie traciło równowagę. Odrysuj dziecięcą stopę dokładnie po obrysie. Nie musisz odrysowywać każdego palca osobno, ponieważ najistotniejszy jest punkt, który wyznacza długość najdłuższego palca stopy, czyli palucha.

Taki sam zestaw czynności wykonaj przy drugiej stopie dziecka. Zmierz linijką odległość od czubka najdłuższego palca stopy do pięty, pamiętaj o tym, aby zrobić to osobno dla obu stóp. Otrzymaną wartość w centymetrach porównaj z tabelami, na których znajdziesz odpowiednio dobrane rozmiary wkładek wraz z numeracją obuwia. Rozmiar butów dziecięcych dobieraj o ok. 8-10 mm dłuższy od faktycznej długości stopy. Podczas stawiania kroków stopa w bucie odrobinę się przesuwa, a paluch naciska na ścianki obuwia przy odbiciu się do kolejnego kroku. Ruch palucha w bucie musi mieć zapewnioną swobodę, aby nie naciskał bezpośrednio na ścianki obuwia. Jeśli obie dziecięce stopy będzie różniło parę milimetrów, to długość obuwia zawsze dobieraj do stopy dłuższej, aby zapewnić jej komfort.

Jak zmieryć stopę

Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze butów dziecięcych!

W tym przypadku odpowiedni oznacza nie za mały i nie za duży. Pewnie niejedno z rodziców słyszało o tym, żeby kupować buty dla dziewczynki i chłopca o rozmiar większe, bo stopa i tak szybko rośnie, zatem większy but starczy dziecku na dłużej. Niestety, to nie jest do końca dobre rozwiązanie. Być może zaoszczędzisz w ten sposób na zakupie jednej pary butów, ale Twoje dziecko może to przypłacić krzywieniem lub nawet wadą stóp. Rehabilitacja, specjalistyczne wkładki i specjalistyczne obuwie wcale nie wyjdą taniej. Dlatego warto zadbać o regularne mierzenie długości stopy dziecka i dopasowywanie do niej odpowiedniego rozmiaru butów.

Ta sama sytuacja dotyczy zbyt ciasnych rozmiarów butów dziecięcych. Ściśnięte palce stóp będą się podwijały i wyginały, przez co mogą ulec trwałej deformacji. Za mały rozmiar butów dziecięcych będzie przeszkodą w swobodnej zabawie czy bieganiu z koleżankami i kolegami/

Jak często wymieniać obuwie dziecięce

Wymiana dziecięcego obuwia będzie za każdym razem kwestią indywidualną, ponieważ będzie zależała od wieku dziecka, jego aktywności, a także specyficznych cech rozwoju. Aby mieć pewność, że rozmiar buta dziecka w rzeczywistości odpowiada numerowi obuwia, które aktualnie nosi, mierz dziecięcą stopę co ok. 3 miesiące. Nie przegapisz wtedy znaczącego wzrostu stopy i dokładnie wyczujesz moment, w którym przyszedł czas na wymianę obuwia.

Buty dla dzieci Bartek mają znak Zdrowa Stopa

Obuwie Bartek spełnia najwyższe standardy jakości obuwia dziecięcego. Od wielu lat współpracujemy z Instytutem Przemysłu Skórzanego z oddziałem w Krakowie, dzięki czemu mamy stały dostęp do najnowszej wiedzy. Nasi specjaliści pracują nad tym, aby buty dla chłopca i dziewczynki marki Bartek odpowiadały potrzebom anatomicznym i rozwojowym dzieci. Każdego roku, przy udziale niezależnych instytucji, sprawdzamy jakość obuwia Bartek, aby mogło nieustająco cieszyć się certyfikatem Zdrowej Stopy i spełniać potrzeby rosnących dziecięcych stóp.

Bartek partnerem programu Karta Dużej Rodziny
Poprzedni
Bartek partnerem programu Karta Dużej Rodziny
Jakie buty dla dziecka na wiosnę? Sprawdź polecane modele
Następny
Jakie buty dla dziecka na wiosnę? Sprawdź polecane modele
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!