Suma zamówienia

Jak ubrać niemowlę na spacer? Przydatne porady

jak ubrać niemowlę na spacer

Jak ubrać niemowlę na spacer adekwatnie do temperatury na dworze?

Rodzice niemowlaków mają tendencje do przegrzewania swoich pociech. Chcąc zapewnić im maksymalną ochronę i zapobiec wychłodzeniu organizmu, przesadzają z ilością ubranek. Niestety przegrzewanie ma nawet gorsze skutki niż wychłodzenie – może obniżyć odporność dziecka, a także pogorszyć ogólny stan jego zdrowia.

Jak więc ubierać niemowlę na spacer adekwatnie do pogody?

  • Kieruj się zasadą „jedna warstwa więcej”. W ramach tej reguły, malucha powinno się ubierać tak samo jak siebie, dodając jeden dodatkowy element garderoby.

Przykład: jeśli ubierasz sweter i cienką kurtkę, załóż niemowlakowi jeszcze podkoszulek.

Przy zasadzie dodatkowej warstwy niezwykle istotne jest to, aby rodzic prawidłowo oszacował czy sam jest ubrany odpowiednio do panującej aury.

  • W cieplejsze dni pamiętaj o zapewnieniu dziecku ochrony przed słońcem. W wózku osłania je daszek, jednak przydatny może być również parasol. Pamiętaj, aby nigdy nie zakrywać wózka pieluszką. Nie zapominaj także o kremie z filtrem UV (najlepiej mineralnym), który dodatkowo chroni wrażliwą skórę niemowlaka. W wietrzne dni należy osłonić malucha przed wiatrem.

  • Zwracaj szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są ubranka niemowlaka. Powinny to być naturalne i przewiewne tkaniny.

  • Pamiętaj też, aby zawsze być wyposażonym w dodatkowy kocyk lub kurteczkę dla dziecka, które mogą okazać się przydatne przy nagłej zmianie pogody.

Kontrolowanie temperatury ciała dziecka

W trakcie spaceru z niemowlakiem należy regularnie badać temperaturę jego ciała. Ze względu na budowę anatomiczną człowieka – rączki, stópki i uszy zazwyczaj będę chłodniejsze niż pozostałe części ciała. Musimy więc pamiętać, aby zawsze sprawdzić poziom ciepła malucha, dotykając jego karku. To właśnie na tej podstawie możemy poznać przybliżoną, wewnętrzną temperaturę organizmu. Jeśli kark niemowlaka jest gorący lub spocony, to sygnał dla nas, że dziecko należy rozebrać. Z kolei chłodny kark świadczy o tym, że pociechę należy ubrać nieco cieplej.

Co z bucikami i czapeczką?

Kiedy wiesz już, jak ubierać niemowlaka na spacer, pozostaje jeszcze kwestia czapeczki i bucików. Niemowlę leży w wózku, dlatego jego stópkom wystarczy ochrona w postaci skarpetek czy śpioszków. Buciki mogłyby niepotrzebnie krępować ruchy stópek, dlatego maluchom lepiej pozostawić swobodę. Buty do nauki chodzenia dla chłopca i dziewczynki polecamy natomiast dla starszych dzieci, które w trakcie spaceru opuszczają wózek. W tym przypadku również warto zadbać o ich jakość. Wybieraj obuwie, które jest miękkie i lekkie. W przypadku butów na ciepłe miesiące, takich jak sandałki, zadbaj o to, aby buty zabezpieczały paluszki dziecka przed urazami.

ubiór niemowlęcia na spacerbuciki w ubraniu niemowlęcia na spacer

 

Czapeczka to chyba najbardziej sporny element garderoby niemowlaków. Ma za zadanie zapobiegać utracie ciepła przez skórę głowy. Jednak, kiedy na dworze jest gorąco, to właśnie główka będzie spełniać rolę termoregulacyjną. Czapeczkę powinniśmy więc założyć na spacer niemowlakowi jedynie przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Przyjmuje się, że temperatura, od której maluch może przebywać na spacerze bez czapeczki to ok. 17 stopni C.

Czy możemy zabrać na spacer chore niemowlę?

Dylematem młodych rodziców często są kwestie związane z tym, czy mogą zabrać chore niemowlę na spacer. Jednoznacznym wskazaniem do tego, aby pozostać w domu będzie gorączka u malucha. To jasny znak, że organizm walczy z chorobą i należy umożliwić mu regenerację. Jeśli natomiast maluszek jest lekko przeziębiony lub jego choroba jest już w fazie końcowej, to można zabrać go na krótki spacer. Świeże powietrze ma dobry wpływ na zdrowie niemowlaka, może być też pomocne w oddychaniu. Pamiętajmy jednak, aby nie ubierać maluszkowi dodatkowych warstw ubrania z powodu choroby. Tak samo, jak w przypadku zdrowych dzieci – zawsze dostosowujemy ubiór do pogody.

Jak długi powinien być spacer z niemowlakiem?

Za każdym razem musimy zwracać uwagę na warunki pogodowe, a także nastrój i stan zdrowia malucha. Spacery z niemowlakiem powinniśmy zaczynać od 30 do 40 minut, a następnie możemy stopniowo je wydłużać. Dziecko po ukończeniu pierwszego miesiąca życia może przebywać na świeżym powietrzu nawet 4-6 godzin dziennie.

jak odpowiednio ubrać niemowlę na spacer

Szukasz obuwia na spacery z dziećmi? Sprawdź buciki niechodki dla dziewczynki i chłopca w ofercie sklepu Bartek.

Jak ubrać dziecko na wigilię? Sprawdź świąteczne stylizacje
Poprzedni
Jak ubrać dziecko na wigilię? Sprawdź świąteczne stylizacje
Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka?
Następny
Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!