Suma zamówienia

Jakie kapcie wybrać dla rocznego dziecka? Podpowiadamy

jakie kapcie wybrać dla rocznego dziecka

O tym musisz wiedzieć, wybierając kapcie dla rocznego dziecka

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twoja roczna pociecha potrzebuje kapci, to nie jesteś w tym sam rodzicu! Gdy maluch zaczyna swoją przygodę z chodzeniem, ważny jest każdy jego ruch. Stawy i mięśnie stóp dziecka najwięcej zyskują na naturalnym kontakcie z podłożem, dlatego tak wielu specjalistów wskazuje na to, aby dzieci jak najdłużej chodziły boso.

Jednak kapcie dla dzieci, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach najmłodszych, mogą stanowić dla nich wsparcie, a także skutecznie chronić małe stópki przed urazami. 

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych cech, którymi powinny charakteryzować się kapcie dla rocznego dziecka.

  • Elastyczność i miękkość – kapcie dla dzieci nie mogą krępować naturalnych ruchów malucha. Dzieci w tym wieku szybko rozwijają swoje umiejętności motoryczne, więc ważne jest, aby nic im tego nie utrudniało. Nie mniej warto zadbać także o to, aby kapeć miał odpowiednią konstrukcję. Ważne, aby zakładka była elastyczna – powinna wspomagać prawidłowe ustawianie stopy i zapobiegać powstawaniu odkształceń.

  • Kapcie powinny być dostosowane do szerokości stopy dziecka. Zbyt wąskie mogą powodować dyskomfort, z kolei zbyt szerokie – brak stabilności.

  • Materiał – jeśli zastanawiasz się, jakie kapcie dla rocznego dziecka będą działały na jego korzyść, koniecznie zwróć uwagę na tekstylia, z których zostały wykonane. Materiał powinien być naturalny, przewiewny i przyjazny dla skóry malucha. Najlepiej sprawdzą się kapcie wykonane z naturalnej skóry, która pozwala stopie dziecka oddychać, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstania nieprzyjemnego zapachu, grzybów oraz alergenów.

  • Antypoślizgowe podeszwy – to najważniejsza kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa. Maluchy dopiero stawiają pierwsze kroki, dlatego ich koordynacja może być wystawiona na próbę. Kapcie powinny więc zapewniać  dziecku dobrą przyczepność do podłoża i chronić je przed upadkami.

wybór odpowiednich kapci dla rocznego dziecka

W naszej ofercie znajdziesz kapcie dla dziewczynek i chłopców dostosowane do naturalnych potrzeb małych stópek – sprawdź!

kapcie dla 1 rocznego dziecka

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kapci dla rocznego dziecka?

Nawet najbardziej profesjonalne kapcie dla rocznego dziecka nie spełnią dobrze swojej roli, jeśli nie będą odpowiednio dopasowane. W tym wieku, maluch rozwija się w błyskawicznym tempie, dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć jego stopę. Zbyt duże kapcie mogą prowadzić do tego, że Twoja pociecha będzie się potykać, z kolei zbyt małe mogą ograniczyć naturalny rozwój młodej stópki.

Sprawdź również nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do chodzenia.

Jak więc zmierzyć stopę i wybrać prawidłowy rozmiar kapci dla rocznego dziecka?

Pomiar zawsze wykonuj w godzinach popołudniowych lub wieczornych, bo to właśnie wtedy stopa małego odkrywcy może być delikatnie opuchnięta, przez co jej rozmiar może być większy niż rano.

Najlepiej będzie, jeśli postawisz dziecko na kartce papieru, przy ścianie, przez cały czas udzielając mu potrzebnego wsparcia. Upewnij się, że pięta dziecka przylega do ściany, a na kartce zaznacz miejsce, w którym kończy się najdłuższy palec. Następnie zmierz odległość od ściany do zaznaczonego punktu. Pamiętaj, aby zawsze mierzyć dwie stopy dziecka, ponieważ te mogą się między sobą różnić. Rekomendujemy również, żeby wkładka zawsze była o 5 mm dłuższa niż stopa dziecka. To zapewni maleństwu swobodę ruchów.

odpowiedni rozmiar kapci dla rocznego dziecka

W osobnym artykule na blogu pisaliśmy o tym, jakie buty dla rocznego dziecka wybrać, aby wspomóc naturalny rozwój malucha.

Eksploracja w domowych warunkach – w kapciach czy bez?

Kapcie dla rocznego dziecka są przede wszystkim ochroną przed zimną podłogą i zabrudzeniami. Pełnią także funkcję amortyzującą i chronią malucha przed upadkiem czy poślizgnięciem się. W bezpiecznych warunkach warto pozwolić dziecku odkrywać świat na boso. Jego stópki mają wtedy naturalny kontakt z podłożem, paluszki mogą swobodnie pracować, a pociecha czuje pełną swobodę ruchów.

Jeśli wybierzesz odpowiednie kapcie dla rocznego dziecka, to z pewnością zapewnisz mu większe bezpieczeństwo i ochronę. Warto jednak, aby w miarę możliwości przeplatać zakładanie kapci ze swobodną chodzenia na bosaka.

Zastanawiasz się, jakie kapcie po domu dla rocznego dziecka będą dla niego najlepszym wsparciem? W naszej ofercie znajdziesz kapcie dla chłopców i dziewczynek, które zostały stworzone przez specjalistów, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb małych stópek.

Poprzedni
Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem? Sprawdź nasze propozycje!
Następny
Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem? Sprawdź nasze propozycje!
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!