Suma zamówienia

Zajęcia sportowe dla dzieci - jak je do nich przygotować?

Zajęcia sportowe dla dzieci. Jak przygotować i zachęcić dziecko do ćwiczeń?

Zajęcia sportowe dla dzieci. Jak przygotować i zachęcić dziecko do ćwiczeń? 

Zajęcia sportowe dla dzieci to nie tylko forma rozrywki czy spędzania wolnego czasu. To prawda, że sport dla dzieci może być jedynie zabawą, ale w rzeczywistości jest niezmiernie ważnym czynnikiem wpływającym na psychoruchowy rozwój malucha. A więc jakie dyscypliny sportowe dla dzieci będą odpowiednie? W jakim wieku warto rozważyć dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci? Jak przygotować pociechę do wysiłku fizycznego?

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli zajęcia sportowe dla dzieci 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, humor czy kondycję. Dokładnie takie same korzyści - a nawet jeszcze więcej - mogą przynieść zajęcia sportowe dla dzieci. Wzmocnienie odporności czy rozwinięcie zdolności motorycznych i sprawnościowych, to dopiero początek. Podczas aktywności fizycznej dziecko poznaje swoje własne możliwości i zdolności, uczy się koordynacji swoich ruchów i swojego ciała. Zajęcia sportowe dla dzieci uczą koncentracji, pracy zespołowej, ale także cierpliwości i wytrwałości. Sport wpływa na ambicję dziecka, ale jednocześnie uczy go lepiej radzić sobie z porażkami. To nie wszystko - sport wpływa na rozwój kości, stawów i mięśni. 

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli zajęcia sportowe dla dzieci

Sport dla dzieci, czyli jakie dyscypliny sportowe są odpowiednie dla dzieci? 

Sport dla dzieci ma być przyjemnością. Dziecko nie powinno być przymuszane do aktywności sportowej, a ta nie powinna być dla niego karą. Dlatego wybierając odpowiednie dyscypliny sportowe dla dzieci, polecamy by wziąć pod uwagę preferencje i zainteresowania dziecka. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy maluch lepiej odnajduje się w grach zespołowych czy bardziej jest indywidualistą? Pamiętajmy, że zajęcia sportowe dla dzieci i dyscypliny, jakie będą przez nie uprawiane muszą być dostosowane przede wszystkim do wieku pociechy. 

Według specjalistów, wiek około 5-6 lat jest najodpowiedniejszym czasem, aby zacząć poważniej rozważać zajęcia sportowe dla dzieci i trenowanie konkretnej dyscypliny. Czy to oznacza jednak, że zajęcia sportowe dla 3-latka nie wchodzą w grę? Absolutnie nie! Trzylatkowie chętnie zaczynają swoją przygodę z trampoliną, hulajnogą czy rytmiką. Rozważając zajęcia sportowe dla 4-latka, mamy już nieco szerszy wachlarz możliwości. W tym wieku, do zajęć sportowych dla dzieci możemy dopisać chociażby judo, taniec czy tenis. A co z młodszymi dziećmi? Sport dla 2-latka? Jak najbardziej! Dziecko, które ma nadmiar energii, musi mieć przestrzeń, w której będzie mogło ją spożytkować. Sport dla takiego malucha będzie miał jednak zupełnie inny wymiar. Aktywność 2-latka to przede wszystkim bieganie, skakanie, kopanie piłki czy jej łapanie.

Sport dla dzieci, czyli jakie dyscypliny sportowe są odpowiednie dla dzieci?

Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń? 

Dzieci są wulkanami energii. Sport dla dzieci jest jedną z najlepszych możliwości na jej wykorzystanie. Pamiętajmy jednak, że dziecko nie może być zmuszone do sportu, ale rolą rodzica może być zmotywowanie go do aktywności ruchowej. To dlatego właśnie rekomendujemy przyzwyczajanie malucha do ruchu już od najmłodszych lat. Świetnym rozwiązaniem będzie wspólna aktywność fizyczna i wykonywanie ćwiczeń razem z maluchem. Warto uświadomić dziecku możliwości i korzyści płynące z uprawiania sportu, a także zapoznać go z różnymi formami aktywności, spośród których być może wybierze coś dla siebie. Kiedy Twoja pociecha zacznie brać regularny udział w meczach czy treningach, bądź dla niego najwierniejszym kibicem. Pozwól mu robić to, co lubi, a nie akurat to, co dla niego wybrałeś. Świetną motywacją dla malucha do rozpoczęcia przygody ze sportem może być też modny strój sportowy, nowa piłka do gry czy rolki. 

Zajęcia sportowe dla dzieci: jak przygotować dziecko do ćwiczeń? 

Sam zapał do ćwiczeń nie oznacza gotowości do podjęcia wysiłku. Niezależnie od tego, jakie zajęcia sportowe dla dzieci wybierzemy, pociechę należy odpowiednio do nich przygotować. Niezbędnym akcesorium będzie oczywiście strój sportowy niekrępujący ruchów, a także wygodne buty sportowe chłopięce i dziewczęce. Zwróćmy uwagę na to, by były one odpowiednio wyprofilowane, wyposażone w grubą podeszwę amortyzującą wstrząsy, a także wykonane z oddychających materiałów. Szukasz wygodnych i bezpiecznych butów dla swojego malucha? Sprawdź modele wyprodukowane pod szyldem marki BARTEK - buty dziewczęce i chłopięce, które zaprojektowane zostały we współpracy z lekarzami ortopedii i antropologami. 

Pamiętaj, że obowiązkowym elementem każdego treningu jest rzetelna rozgrzewka. W przypadku małych dzieci może być ona przeprowadzona w formie zabawy. Rozgrzeje ona organizm, przygotowuje mięśnie do wysiłku i sprawi, że każde ćwiczenie będzie jeszcze bardziej efektywne. Dziecko zgłasza gotowość do ćwiczeń? Świetnie! Nie zapomnij wspierać i kibicować swojemu małemu atlecie! 

Zajęcia sportowe dla dzieci: jak przygotować dziecko do ćwiczeń?

Stylizacje na rozpoczęcie roku szkolnego - jak ubrać dziecko?
Poprzedni
Stylizacje na rozpoczęcie roku szkolnego - jak ubrać dziecko?
Wady postawy u dzieci - jak im zapobiegać?
Następny
Wady postawy u dzieci - jak im zapobiegać?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!