Suma zamówienia

Wady postawy u dzieci - jak im zapobiegać?

Wady postawy u dzieci - jak im zapobiegać?

Wady postawy u dzieci - jak im zapobiegać? 

Płaskostopie, skolioza czy koślawe kolana to najczęściej występujące wady postawy u dzieci. Przyczyną ich - poza stanami wrodzonymi - mogą być złe nawyki związane z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji, brak ruchu i siedzący tryb życia, a nawet źle dobrane obuwie. Jedną z ról rodzica jest zapewnienie latorośli optymalnych warunków do rozwoju i wyeliminowanie czynników, które mogłyby przyczynić się do pojawienia się lordozy u dzieci czy krzywego kręgosłupa. Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci? Dlaczego tak ważna jest profilaktyka wad postawy? 

Wady postawy u dzieci: główne przyczyny

Najczęściej występującym problemem zdrowotnym u dzieci są zniekształcenia kręgosłupa czy wady kolan i stóp. Schorzenia te rozwijają się najczęściej podczas skoków rozwojowych, gdy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości, w efekcie czego nie stanowi optymalnej podpory dla kręgosłupa. Nie będzie jednak zaskoczeniem stwierdzenie, że zdecydowanie częściej do pojawienia się wady postawy u dzieci przyczyniają się indywidualne nawyki i tryb życia samego zainteresowanego. Lordoza u dzieci czy krzywy kręgosłup u dziecka bardzo często jest wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, braku ruchu czy chociażby otyłości. Wszelkie odstępstwa od normy mogą być także efektem nadmiernego obciążenia ciała np. w wyniku źle noszonego tornistra czy nieprawidłowej pozycji podczas odrabiania lekcji. Co istotne - wady postawy u dzieci mogą być następstwem noszenia źle dobranego i zbyt ciasnego obuwia. 

Rodzaje wad postawy u dzieci 

Wbrew pozorom wada postawy to nie tylko skrzywienie kręgosłupa u dzieci, ale także wady kończyn dolnych, takie jak koślawe kolana czy płaskostopie, czyli zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się wysklepienia stopy. Z kolei wady, które mają związek z krzywym kręgosłupem u dziecka możemy sklasyfikować na trzy grupy. Będzie to lordoza u dzieci, skolioza oraz kifoza. Tę pierwszą, czyli lordozę u dziecka, możemy rozpoznać po wklęsłych plecach i wystającym brzuchu. Jej przyczyną może być przeciążenie kręgosłupa spowodowane nieprawidłową postawą podczas odrabiania lekcji czy nieodpowiednio wyprofilowany plecak. Skolioza jest natomiast bocznym skrzywieniem kręgosłupa, które charakteryzuje się niesymetrycznie ustawionymi barkami czy odstającymi łopatkami. Okrągłe plecy, czyli potoczne określenie kifozy, może pojawić się z kolei w wyniku dźwignięcia przez dziecko ciężkiego przedmiotu. 

Rodzaje wad postawy u dzieci

Jak przeciwdziałać, czyli profilaktyka wad postawy u dzieci 

Nikt nie ma wątpliwości, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka wady postawy daje ogromne szanse na zatrzymanie się patologicznych zmian, a nawet ich całkowite cofnięcie. Choć istnieje wiele czynników powodujących wady postawy u dzieci, na które nie mamy wpływu, w dalszym ciągu pozostaje sporo takich, które możemy wyeliminować. Już od najmłodszych lat zwracajmy uwagę na ułożenie ciała dziecka. Pierwsze kroki, nauka chodzenia, aż w końcu odpowiednio dobrane buty dla malucha, to podstawa, która pozwoli naszej latorośli iść przez życie z odpowiednią postawą. Wybierając buty dla dziecka kierujmy się przede wszystkim jego wygodą i bezpieczeństwem. Tutaj z pomocą mogą przyjść nam buty BARTEK, które zaprojektowane zostały z myślą o najbardziej wymagających stópkach, przy wsparciu lekarzy ortopedii i antropologów. W przypadku starszych dzieci zwracajmy uwagę na to, w jakiej pozycji odrabiają lekcje czy siedzą przed komputerem. Prawidłowa postawa dziecka przy biurku to połowa drogi do sukcesu. Drugą połowę stanowić mogą ćwiczenia na kręgosłup dla dzieci.

Profilaktyka wad postawy: ćwiczenia na kręgosłup dla dzieci

Prawidłowa postawa dziecka przy biurku to nie wszystko. Aktywność fizyczna i ćwiczenia na proste plecy dla dzieci mogą skorygować nieprawidłową postawę i przeciwdziałać wielu poważnym schorzeniom. Gimnastykę korekcyjną i ćwiczenia na kręgosłup dla dzieci wskazane są szczególnie w przypadku tych, u których wciąż rozwija się i kształtuje układ ruchu. Stosowane mogą być nie tylko przez dzieci i młodzież, u których już stwierdzono wady postawy, ale także przez tych, którzy nie narzekają na żadne dolegliwości bólowe kręgosłupa czy których postawa ciała jest w normie. Przygotowując swoją pociechę na nowe wyzwanie, wspieraj ją, motywuj i dopinguj w osiągnięciu celu. Zacznij od podstawy, jaką będzie strój sportowy dla dziewczynki czy strój sportowy dla chłopca. Jednym z najważniejszych jego elementów będą oczywiście wygodne i bezpieczne buty sportowe chłopięce i dziewczęce. W trosce o zdrowie swojej pociechy możesz zrobić coś jeszcze. W ofercie marki BARTEK znajdziesz szeroki wachlarz butów profilaktycznych, które wspierają prawidłowy rozwój stopy dziecka i rozwój układu kostno-stawowo-mięśniowego. 

Profilaktyka wad postawy: ćwiczenia na kręgosłup dla dzieci

Zajęcia sportowe dla dzieci - jak je do nich przygotować?
Poprzedni
Zajęcia sportowe dla dzieci - jak je do nich przygotować?
Bezpieczeństwo na drodze - jak zwiększyć widoczność dziecka?
Następny
Bezpieczeństwo na drodze - jak zwiększyć widoczność dziecka?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!