Suma zamówienia

Mamo, tato, ja chodzę – jak wybrać pierwsze buty dla dziecka

Z radością stwierdzasz, że Twoje dziecko stawia już pierwsze kroki, a więc potrzebne mu są buciki. To najważniejsze buty w życiu. To między innymi od nich zależy, jak będą rozwijały się stopy Twojego dziecka.

Stopa dziecka jest w tym okresie bardzo delikatna i szczególnie podatna na wpływy różnych szkodliwych czynników, między innymi, nieprawidłowego obuwia. Im młodsze dziecko, tym oddziaływanie obuwia jest silniejsze, a jeśli jest ono źle dopasowane, może stać się przyczyną zniekształceń i dolegliwości stóp u osób dorosłych. A oto podstawowe cechy dobrego obuwia dla dziecka rozpoczynającego chodzenie:
 • Szeroki i wysoki czubek, może być dodatkowo wzmocniony przez podnosek Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone palce. Tylko obszerny czubek zapewni swobodne ułożenie stopy dziecka i swobodne poruszanie paluszkami.
 • Długość buta
Obuwie powinno być dłuższe od stopy o około 7-9mm, ponieważ stópki dziecka przesuwają się do przodu w czasie każdego kroku i bardzo szybko rosną.
 • Buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, sznurowane lub zapinane na rzepy Maluch, ze słabo wykształconym zmysłem równowagi, chodzi w sposób szczególny. Dzięki sznurowaniu lub zapinaniu można buty dobrze dopasować do nóżek dziecka (pulchnych i szczuplejszych), co ułatwi mu poruszanie się
 • Element usztywniający tylną część buta czyli tzw. zakładka Tak naprawdę nie powinna ona być sztywna, ale sprężysta – powinna wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i zapobiegać zniekształcaniu się butów.
 • Elastyczne spody Właściwie cały but powinien być miękki i elastyczny, ale spody muszą łatwo się zginać na linii stawów śródstopnopaliczkowych (to mniej więcej 2/3 długości buta licząc od pięty – miejsce, w którym zaczynają się paluszki dziecka). Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód , dziecko przestawia wtedy nóżki jak kaczka. Lekkie, sprężyste i elastyczne spody nie powinny posiadać żadnych sztywnych łączników, które mogłyby dodatkowo usztywniać spód i powodować trudności przy jego zginaniu.
 • Materiały używane do produkcji obuwia Buty powinny być wykonane ze skór naturalnych oraz wysokogatunkowych materiałów tekstylnych, które posiadają właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu. Taki materiał charakteryzujące się wysokimi właściwościami higienicznymi.
Oprócz niezbędnych elementów, o których wspomniano powyżej, warto skorzystać także z dodatkowych udogodnień, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo dziecka, takich jak:
 • antygrzybiczne i antybakteryjne wkładki B-FRESH lub Dry&Go, które pozwalają szybko odprowadzać pot i chronią stopę dziecka przed drobnoustrojami.
 Wkładki działają jak wbudowany dezodorant skutecznie zapobiegając tworzeniu się przykrego zapachu potu wewnątrz buta. Dzięki nim obuwie dłużej zachowuje świeżość, a stopa dziecka przez cały dzień jest czysta, zdrowa i bezpieczna.
 • miękka, wyprofilowaną wkładka z pianki, która odkształca się dopasowując do anatomicznego profilu stopy i wspomaga czynne kształtowanie się podłużnego sklepienia stopy dziecka. Daje uczucie wyjątkowej miękkości, podwyższając komfort chodzenia. Miękka pianka umieszczona została również nad kostkami. Zapewnia to odpowiednią stabilizację stawu, jak również zapobiega otarciom;
 • antypoślizgowa podeszwa, która w wybranych modelach jest skonstruowana tak by dodatkowo zabezpieczać czubek buta przed uszkodzeniami;
 • elementy odblaskowe, dzięki którym Twoje dziecko będzie jeszcze lepiej widoczne na drodze po zmroku. Elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo dziecka, dzięki nim, świecący punkt widać w świetle reflektorów z odległości nawet 200 metrów.
 • nieprzemakalne membrany np. Sympatex Reflexion Szczególnie polecane w butach zimowych. Stanowią one nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich cieczy i nie pozwala przeniknąć do wnętrza buta kroplom deszczu, błota i śniegu. W efekcie buty pozostają wewnątrz zawsze suche i ciepłe (zachowują nawet o 3,6ºC wyższą temperaturę), a stopa oddycha.
  Tekst: BARTEK S.A. Konsultacje: Barbara Skrzyńska – antropolog, Bożena Rajchel-Chyla – antropolog, dr Wojciech Radło specjalista ortopedii dziecięcej
Zdrowe buty ocieplone futrem o zawartości 100% wełny
Poprzedni
Zdrowe buty ocieplone futrem o zawartości 100% wełny
Ruch przedłuża życie
Następny
Ruch przedłuża życie
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!